Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

Zasób

Zasób

Zasób gorzowskiego Archiwum składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to akta wytworzone w okresie do roku 1945, druga pochodzi z lat 1945-1997. Akta pierwszej grupy to blisko połowa całości zasobu.

W zasobie Archiwum znajdują się także akta wybranych zakładów przemysłowych, uznanych za szczególnie ważne dla regionu. Są to akta m. in. gorzowskich Zakładów Włókien Chemicznych „Stilon”, Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Silwana”, Zakładów Mechanicznych „Ursus”, Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „Gobex” w Gorzowie, Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „Zachód” w Gorzowie, Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych i Zakładów Urządzeń Okrętowych „Bomet” w Barlinku i in.

W Oddziale znajduje się także biblioteka, która zawiera ponad 2 tys. woluminów. Zgromadzono w niej wiele cennych czasopism i książek. Są tu m. in. unikalne roczniki (niestety zdekompletowane) przedwojennych gorzowskich dzienników Landsberger General Anzeiger i Neumärkische Zeitung, 57-tomowa francuska encyklopedia z końca XVIII w. (Encyclopédie ou dictionnaire universel raisonné des connoissances humaines) oraz duży zbiór czasopism i książek niemieckich dotyczących historii ziemi gorzowskiej.

Szczegółowe dane dotyczące zasobu można znaleźć w przewodniku: "Archiwum Państwowe w Szczecinie Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Przewodnik po zasobie archiwalnym", opracowanie zbiorowe pod red. D. A. Rymara, Warszawa: NDAP, 2002, ss. 380.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-11-01
Data publikacji:2016-11-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:22586